AIDS Nedir?

AIDS hastalığının temel tanımı; kazanılmış bağışıklık yetersizliğidir. Bu hastalık virüs kaynaklı bir bağışıklık sorunudur. Hastalığa neden olan HIV virüsü bağışıklık sistemimizde aktif rol oynayan hücreleri yok ederek vücudumuzu güçsüz hale getiriyor. AIDS/HIV adıyla anılan bu hastalıkta bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle ağır enfeksiyon rahatsızlıkları ortaya çıkıyor. HIV virüsüne maruz kalan hastaların mutlaka erken teşhis tanısı koydurması gerekiyor.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsü vücuda giriş yaptıktan sonra herhangi bir belirti göstermeyebilir. Hastalığın ilerleme hızı virüsün vücuda giriş şekline göre değişebilir. Virüs vücuda giriş yaptıktan hemen sonra çoğalmaya başlar. Belirli yayılım hızına gelindikten sonra AIDS hastalığına ait ilk belirtilerde gözlemlenmeye başlar. Fakat bu belirtiler günlük yaşamını etkilemez. Bu da kolay fark edilmemesine neden olur. AIDS hastalığının başlangıcı sonrasında farklı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler;
• Yorgunluk,
• Halsizlik,
• İshal,
• Ağızda beyaz leke,
• Sürekli hasta olma gibi ön belirtiler ortaya çıkar.
Bu belirtiler sonrasında hastalık hızla yayılmaya devam eder. Hastalığın ilerlemesi sonrasında insanlarda hızlı kilo kaybı, solunum yolu hastalıkları ve unutkanlık gibi şikâyetlerde artış yaşanır.

AIDS Nasıl Bulaşır?

Hastalık enfekte olmuş kişilerin vücut sıvılarının, diğer insanların vücuduna girmesi ile yayılır. Hastalığı yayan vücut sıvıları ise kan, sperm, vajina salgısı ve anne sütüdür. Peki, aids nasıl bulaşır?
• Cinsel ilişki yoluyla,
• Kan yoluyla,
• Anneden bebeğe bulaşır.

AIDS Tanısı Nasıl Konur?

Tanı kan üzerinde yer alan antikorları ve antijenleri görüntüleyen HIV testi ile konulur. Virüsle ilk temastan yaklaşık 3-8 hafta sonra bağışıklık sistemi tepki göstermeye başlar. Bazı zamanlarda tanının erken konulamaması nedeniyle antijen ve antikor beraber incelenir. Tanı işlemi sonrasında ise ELISA testi uygulanır.

74.900000

AIDS vakası

954.000

Ölüm

23.000000

İyileşen

37.900000

Aktif vaka