COVID-19 NEDİR?

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs küresel bir salgın haline gelmiştir. Kısa zamanda hızla yayılmaya başlamıştır. Çin de beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan koronavirüs nedir? Diye düşünenler için zatürre olgularını gösteren bir virüstür. Belirtilerin ardından yapılan araştırmalar sayesinde bu yeni olguların daha önce henüz tanımlanmamış olan yeni tip coronavirüse ait olduğu anlaşılmıştır. 2019 yılında ortaya çıkması nedeniyle yeni tip virüse Covid-19 adı verilmiştir. Virüs hayvanlarca daha sık rastlansa da henüz nedeni belirlenemeyen sebeplerden ötürü insanlara bulaşmıştır. Çin’in Wuhan kentinde özellikle Huanan deniz ürünleri pazarından insanlara bulaştığı ve yayıldığı düşünülmektedir. Daha önceleri hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülen virüsün daha sonrasında ise insandan insana da geçtiği anlaşılmıştır. Korona virüs son dönemde küresel bir salgın olması nedeniyle her ülkenin gündemine girmiştir. Çok sayıda farklı tipleri olduğu belirlenmiş geniş bir virüs grubudur. Yapılan araştırmalara göre genetik olarak RNA taşıdığı belirlenmiştir. RNA taşıyan virüsler grubuna bakıldığında en büyük genoma sahip olduğu görülmüştür. Zarflı bir virüs olduğu gibi zarfının etrafında ise diken şeklinde dışarıya doğru çıkıntılar olduğu bilinmektedir. Bu görüntüsü ile elektron mikroskobunda kraliyet tacını andırmaktadır. Farklı tipleri bulunduğu gibi bu tip virüsler farklı ülkelerde zaman zaman hastalığın ortaya çıkmasına neden olmuştur. 2003 yılında Çin de ortaya çıkan SARS corona virüsünün dışında 2012 yılında Suudi Arabistan da MERS corona virüsü görülmüştür. 2019 yılında ortaya çıkan yeni coronavirüs şuan dünyada küresel bir salgın yaşanmasına neden olmaktadır.

COVID-19 NASIL YAYILIR?

2019 yılında ortaya çıkan korona virüs nasıl yayılır? Sorusu özellikle alınacak olan önlemler konusunda da bilgi alınmasını sağlamaktadır. İnsandan insana geçebilen virüsün moleküler mekanizması henüz çözülmüş değildir. Solunum yolu hastalıklarıyla benzer şekilde bulaştığı düşünülmektedir. Damlacık yolu ile bulaştığı düşünülmektedir. Virüsü taşıyan kişilerin hapşırması, öksürmesi ya da aksırması halinde etrafa bulaşan damlacıklarda bulunan virüs diğer insanlara da bulaşmaktadır.

COVID-19 NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hastalığın teşhis edilebilmesi için coronavirüs PCR adı verilen test geliştirilmiştir. Bu test sayesinde kişilerde virüsün olup olmadığı belirlenmektedir. Test sayesinde yalnızca virüste bulunan genetik materyalin çoğaltılması sağlanarak tanı konulur.

COVID-19 NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yapılan araştırmalara göre korona virüs nasıl tedavi edilir? Diye düşünenler için bakteri olmaması nedeniyle antibiyotiklerin işe yaramadığı belirtilmektedir. Henüz bir tedavi belirlenmemiştir. Semptomatik şekilde tedavi edilmesi sağlanır. Aşı için dünya genelinde çalışmalara devam edilmektedir. Her virüste olduğu gibi insanların özellikle bağışıklık sistemini güçlü tutması, dengeli beslenmesi, kaliteli uyku uyuması ve fiziksel aktiviteleri yerine getirmesi önemlidir.

COVID-19 BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dünya gündeminde yer alan korona virüs belirtileri üzerinden yapılan araştırmalar dahilinde bazı semptomlar belirlenmiştir. semptomların orta veya şiddetli görülmesi mümkündür. Virüs nedeniyle hasta olan kişilerde en çok görülen semptomlar şunlardır: öksürük, ateş, solunumda güçlüktür. Kişilerde yapılan araştırmalarda burun akıntısı semptomlar arasında görülmemiştir. Ciddi vakalarda böbrek yetmezliği, zatürre ve ölümle sonuçlanan durumlar görülebilir.

COVID-19 RİSK GRUBU?

Yapılan araştırmalara göre özellikle canlı hayvan grupları ile uğraşan kişiler en büyük risk grubu içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda hasta olan kişilerle yakın temas içerisinde olan kişilerde virüsün risk grubu içerisinde yer alır. Virüs nedeniyle ölüm oranı özellikle 65 yaş üzeri kişilerde daha sık görülmektedir.

1.471433

Covıd-19 vakası

87.054

Ölüm

310.574

İyileşen

1.073805

Aktif vaka