HANTAVIRUS Nedir?

Yakın zamanda Çin'de bir kişinin hantavirüsü nedeniyle hayatını kaybetmesi sonrasında pek çok kişi hastalık hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki, hantavirüs nedir? Covid-19 sonrasında görülen hantavirüsü kemirgen canlılarda bulunuyor. Ancak bu virüs kemirgen hayvanlara herhangi bir şekilde zarar vermiyor. Kemirgen hayvanların dışkısı veya tükürüğü üzerinden bulaşan hantavirüs insandan insana bulaşmıyor. Hantavirüs 30'dan fazla türü olan ve insanlar için risk oluşturan virüslerden bir tanesidir. Hantavirüs kemirgen ile kemirgen atıklarından bulaşıyor. Hantavirüs adı Kore’de yer alan Hantan Irmağı'ndan geliyor. Kore kanamalı ateşi olarak bilinen bu virüs Dünya Sağlık Örgütü tarafından da tanınmaktadır. Hantavirüs korunmak için ilk olarak kemirgenlerin atıklarından uzak durmamız gerekiyor. Kemirgenler tarafından kirlenen yerlerin mutlaka deterjan veya çamaşır suyu kullanılarak temizlenmesi son derece önemlidir. Virüsün bir çok türü insandan insana bulaşmıyor.

HANTAVIRUS Belirtileri?

Her mevsimde görülebilen Hantavirüs özellikle ilkbahar aylarında daha fazla risk taşıyor. Bu virüs insandan insana bulaşmıyor. Sadece kemirgenlerden bulaşan bu hastalık ölümlere bile neden olabiliyor. Normal koşullarda 2-3 gün yaşayabilen virüs bazı zamanlarda yaşam süresini uzatabiliyor. Hantavirüs belirtileri;
• Ateş,
• Öksürük,
• Bulantı,
• Kas ağrısı,
• Titreme,
• Akciğer ödemi
görülür. Dünyanın çok sayıda ülkesinde bu virüsten etkilenen insanlar bulunmaktadır.

HANTAVIRUS Nasıl Bulaşıyor?

Hantavirüsü taşıyan kemirgen pamuk faresidir. Bu farenin anavatanı ise Güney Amerika’dır. Türkiye'de görülmemesi nedeniyle ülkemizde Hantavirüs bulunma sıklığı oldukça düşüktür. Daha çok kırsal bölgelerde yaşayan bu kemirgen şehir merkezlerine gittiği zaman insanlar için çok büyük bir tehlike oluşturur. Fareler herhangi bir şekilde virüsten etkilenmez. Bu nedenle hastalık hakkında laboratuvar deneyleri ile çok fazla bilgi edinilemiyor. Hantavirüs kemirgenleri etkilemese bile insanların ölümüne neden olabiliyor.

0

Hantavırus vakası

0

Ölüm

0

İyileşen

0

Aktif vaka